Komunita Voxeurop .týžděň

Krucifix už zase soudu nevadí

Zveřejněno dne 25 března 2011 v 19:13

Pred rokom a pol prvostupňová inštancia Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu jednomyseľne rozhodla, že kríže visiace v talianskych školách porušujú slobodu myslenia, svedomia a vierovyznania. Bol to škandalózny rozsudok. A komentátor denníka SME mu dal v plnej miere za pravdu. Minulý piatok rozhodla odvolacia inštancia štrasburského súdu celkom opačne: kríže na stenách škôl v Taliansku (a v ktoromkoľvek inom európskom štáte) neporušujú slobodu myslenia, svedomia a vierovyznania. Čo na to liberálne SME? Kmeňový komentátor sa s rozsudkom stotožnil tak, aby to pôsobilo, že denník je vlastne aj teraz v zhode s múdrym Štrasburgom a naďalej je proti akýmsi vybájeným kresťanským indoktrinárom.

Skutočný obraz celého príbehu je iný: v tejto „krížovej“ kauze napokon prehrali netolerantní sekularisti, ktorí sa z nejakého dôvodu pokladajú za dedičov osvieteného liberalizmu. Ich fiasko je celkom zaslúžené – ponúkli slabučké argumenty. V celom spore bola silná jedine ich iracionálna, protikresťanská vášeň.

Vráťme sa na začiatok: talianska štátna občianka Soile Lautsi, pôvodom Fínka, namietala spolu so svojím manželom proti tomu, aby v triedach, ktoré navštevujú ich dvaja synovia, boli umiestnené krucifixy. Lautsi žiadala o ich odstránenie. Kvôli jej žiadosti zasadala aj školská rada, tá sa však uzniesla, že kríže na škole ostanú. Pani Lautsi sa však natoľko obávala neblahého vplyvu kríža na jej deti a ohrozenia ich prísne ateistickej rodinnej výchovy, že sa rozhodla ísť na súd. (...)

Celý článek Martina Hanuse čtěte na stránkách slovenského týdeníku .týžděň, ZDE.

Newsletter v češtině

Kategorie

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Podpořte nezávislou evropskou žurnalistiku.

Evropská demokracie potřebuje nezávislá média. Voxeurop potřebuje vás. Přidejte se k naší komunitě!