Eurozóna - Evropský model v troskách

Published on 7 February 2011 at 16:09

Eurozóna

Evropský model v troskách

El País

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy představili na summitu EU Pakt konkurenceschopnosti, který má Evropě posloužit jako východisko z krize. Jedná se o ambiciózní plán, který však ohrožuje tradici sociálního smíru existující ve většině evropských států, varuje na stránkách listu El País Joaquín Estefanía.

 

Velká Británie

Multikulturalismus utrpěl další ránu

Presseurop

Multikulturní společnost v Německu selhala, řekla před několika měsíci Angela Merkelová. Slova německé kancléřky nyní opětuje i britský premiér David Cameron, který v tisku rozvířil debatu o národní identitě.

 
 

Důchody

Poláci půjdou do důchodu dříve

Rzeczpospolita

 
 

Portugalsko

Domácí násilí roste

Público

 
 

Nizozemí

Multietnická škola už není prioritou

De Volkskrant

 

Categories

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!