Finance - Banky jsou nahé. Co teď?

Published on 26 July 2010 at 17:06

Finance

Banky jsou nahé. Co teď?

Presseurop

Výsledky zátěžových testů bank zveřejněné 23. července jsou velice pozitivní. Pro většinu evropských deníků dokonce příliš. Obávají se totiž, že politická snaha uklidnit trhy nakonec povede k pravému opaku.

 

Autonomie

Regiony chtějí být slyšet

Adevărul

Nedávné rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, který uznal legitimitu vyhlášení nezávislosti Kosova, znovu nastolilo otázku evropských regionů se silnou identitou. K nezávislosti Sedmihradska vyzval 24. července viceprezident Evropského parlamentu Laszlo Tökes. V Bruselu pak hájí zájmy různých evropských entit na 300 zastupitelských úřadů.

 

Editorial

Evropský zlořád jménem korupce

 

Afghánistán

Pravda o válce: vítězí chaos

 

 

Německo

Tunel polemiky

Frankfurter Rundschau

 

Sport

Zlatý věk Španělska

El Mundo

 

Categories

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!