Imigrace - Dejme jim práci!

Published on 18 February 2011 at 16:55

Imigrace

Dejme jim práci!

La Repubblica

Itálie požádala EU o finanční pomoc, aby mohla lépe čelit přílivu běženců ze severní Afriky. Avšak místo navyšování rozpočtu agentury pro kontrolu hranic FRONTEX, by se však Unie měla spíše zaměřit na reformu své azylové politiky s cílem zlepšit ekonomickou integraci přistěhovalců do společnosti.

 

Emigrace

Ráj se podle Nizozemců podobá Švédsku

Trouw

Každý den odejde do zahraničí 305 Nizozemců. Jednou z jejich nejoblíbenějších destinací je Švédsko, kde hledají klid a život blízký přírodě.

 
 

Slovensko-Maďarsko

Slovensko navrhuje dohodu o dvojím občanství

SME

 
 

Velká Británie

Londýn dodával Bahrajnu zbrojní materiál

The Independent

 

Categories

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!