Instituce - Rozšiřování pokračuje bez zápalu

Published on 10 November 2010 at 16:54

Instituce

Rozšiřování pokračuje bez zápalu

Presseurop

Zpráva Evropské komise z 9. listopadu trochu připomíná celoroční vysvědčení zemí kandidujících na vstup do EU. Tisk ji ale považuje za znak všeobecné vyčerpanosti.

 

Etnické menšiny

Týden v romské kůži

Adevărul

Jak žijí Romové v zemi, ve které mají vůbec největší početní zastoupení? Odpověď na tuto otázku se snažil získat novinář rumunského deníku Adevărul. Vydával se proto za jednoho z nich. Nepociťoval při tom samotnou diskriminaci, ale spíš jakési všeobecné opovrhování.

 
 

Slovensko

Kulka do srdce země

SME

 
 

Internet

Itálie stále nemá rychlé připojení

Wired Italia

 

Categories

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!