NĚMECKO - Lokomotiva se rozjíždí bez vagónů

Published on 25 August 2010 at 16:01

Německo

Lokomotiva se rozjíždí bez vagónů

Handelsblatt

Německá ekonomika zažívá jako jediná ze západních hospodářských velmocí strmý růst. Mezi SRN a zbytkem eurozóny, pro kterou toto zlepšení nepředstavuje žádný přínos, se tak hloubí příkop. U sousedů naopak německý růst vyvolává více obav než entuziasmu.

 

Německo-Francie

Norimberk a Vichy: jizvy dějin

La Vanguardia

Jak se vypořádat s břemenem tak těžkým, jakým je symbol nacismu či kolaborace? Norimberk a Vichy se snaží každý po svém nalézt způsob, jak nechat na svou minulost zapomenout.

 

Německo

Stát blokuje potřebné přistěhovalce

Die Tageszeitung

 

Česká republika

Mistr světa v evropských společnostech

Lidové noviny

 

Velká Británie

Nein, we don’t parle foreign language

The Independent

 

Categories

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!