„Nová demokracie vládne, Venizelos u moci“

Published on 25 June 2013 at 10:22

Cover

Rok po sestavení tříčlenné koalice a poté, co z vlády odešla Demokratická levice (DIMAR) na protest proti zrušení veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice ERT, provedl včera premiér Antonis Samaras (Nová demokracie, ND) změny ve vládním kabinetu, píše Eleftherotypia.
Socialistický PASOK posílil své postavení ve vládě a získal 11 ministerských křesel z 31. Předseda socialistů, vicepremiér Evangelos Venizelos, bude nyní zastávat i funkci ministra zahraničí.
I po restrukturalizaci je nový kabinet politicky oslabený“ krizí kolem ERT a má k dispozici o „berličku“ méně, domnívá se aténský deník. Ministři, kteří dostali přízvisko „mudžáhidové“, budou muset „urychleně zavést“ novou „sérii reforem“, aby uklidnili mezinárodní věřitele Řecka.

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!

On the same topic