Populismus - EU paralyzuje strach

Published on 3 November 2010 at 17:05

Populismus

EU paralyzuje strach

Libération

Nová evropská krajní pravice, která se organizuje v rámci celého kontinentu a získává stále větší vliv na národní vlády, by brzy mohla změnit způsob fungování Unie, předpovídá francouzský novinář Bernard Guetta.

 

Integrace

Federální Evropa? Už ji vlastně máme

The Times

Zapomeňte na výzvy Angely Mertlové ke změnám ve smlouvě nebo na slovíčkaření Davida Camerona ohledně rozpočtu – skutečnou událostí, k níž došlo minulý týden na summitu v Bruselu, je to, že Evropa udělala velký krok směrem k jednotnému státu.

 
 

Itálie

Veselá Berlusconiho homofobie

La Repubblica

 
 

Rakousko

O rozpočtu se bude opět licitovat

Die Presse

 

Categories

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!