Romové - Nepřátelé evropského práva

Published on 17 September 2010 at 16:59

Romové

Nepřátelé evropského práva

La Stampa

Rukavice, kterou Nicolas Sarkozy s podporou Silvia Berlusconiho hodil Evropské komisi, se neomezuje jen na romskou otázku. Ve hře je totiž úloha komunitárních principů a smysl existence samotné Unie, domnívá se editorialistka italského listu Stampa Barbara Spinelliová.

 

Švédsko

Přežitý model sociální demokracie

Fokus

Poprvé v historii švédského království se 18. září znovu k moci dostane pravice. V modelové zemi sociálního státu nahradí ideál solidarity individualismus.

 

Editorial

Egoismy

 

Polsko

Kříž zmizel, konflikt přetrvává

Gazeta Wyborcza

 

Česká republika

ODS rozprodává svoje členy

Hospodářské Noviny

 

Velká Británie

Papežova nepravděpodobná mise

The Independent

 

Categories

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!