Kaliningrad (Rosja), marzec 2011.

Okno otwarte na Europę

Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego położonegp między Polską a Litwą, będącego, jak się tam powszechnie sądzi, „oknem w Europie”, domagają się od Moskwy zbliżenia do UE. Liczą zwłaszcza na zniesienie wiz – prawdziwej „żelaznej kurtyny” oddzielającej ich od zachodniego dobrobytu.

Opublikowano w dniu 10 maja 2011 o 14:31
rrtem  | Kaliningrad (Rosja), marzec 2011.

To Stalin przyłączył do ZSRR część dawnych Prus Wschodnich ze stolicą w... no właśnie, jak nazwać miasto – Królewiec, Karaliaučius, Königsberg czy Kaliningrad? Choć nikt nie kwestionuje dzisiejszych granic, meandry historii dają kilku nacjom prawo do szukania tam śladów swego kulturowego dziedzictwa.

Fachowo region nazywa się eksklawą. To obszar odgrodzony od głównego terytorium państwa, w tym wypadku od Wielkiej Rosji przez Litwę i Białoruś. Do 1991 r. obwód był, jak mówiono, niezatapialnym lotniskowcem z dwustutysięczną załogą, tak liczny był bowiem wówczas garnizon wojskowy.

Dziś niespełna milion kaliningradczyków woli raczej hasło „okna w Europie” czy właściwie w Unii Europejskiej. Obszar rzeczywiście odgrodzony, a jednak to właśnie kaliningradczycy swoimi ubiegłorocznymi masowymi protestamiantyrządowymi wywołali polityczne trzęsienie ziemi w całej Rosji.

Chcieli sami wybierać swoich gubernatorów spośród kandydatów znających ich prawdziwe potrzeby. Mają dosyć moskiewskich nominatów, którzy, dbając głównie o swoje interesy, dorobili się miana waregów – najeźdźców.

Newsletter w języku polskim

Przede wszystkim jednak demonstranci zadali moskiewskiej wierchuszce proste pytania: dlaczego „okno w Europie”, obfitujące w złoża ropy i jantaru oraz turystyczne atrakcje, jest jednym z najbiedniejszych regionów kraju, a wskaźnik bezrobocia należy do najwyższych? Dlaczego za granicą Kaliningrad kojarzony jest z bronią jądrową, AIDS i przestępczością?

Cały artykuł można przeczytać (odpłatnie) na stronie tygodnika Polityka.

Tags

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Wspieraj niezależne dziennikarstwo europejskie

Europejska demokracja potrzebuje niezależnych mediów. Voxeurop potrzebuje ciebie. Dołącz do naszej społeczności!

Na ten sam temat