Potraviny

Evropa ve stavu „nukleárního ohrožení“

Published on 31 March 2011 at 11:09

Cover

Po havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima a obavách z kontaminace japonských potravin se Evropská komise rozhodla … na dobu tří měsíců zvýšit limitní hodnoty radioaktivních materiálů, které smí být obsaženy v potravinách dovážených do EU, informuje dnes Süddeutsche Zeitung. Legální množství radioaktivního cesia 134 a 137 se tak zvýší z 370 na 1000 becquerelů na kilogram pro mléčné produkty a z 600 na 1250 becquerelů na kg pro ostatní potraviny. Aby své rozhodnutí ospravedlnila, Komise ze šuplíku vytáhlaNařízení z roku 1987 o Ochraně zdraví v případě jaderné havárie, které bylo odsouhlaseno po katastrofě v Černobylu. Zatímco odborníci se shodují, že pro lidské zdraví není mezi 370 a 1000 becquerely na kg rozdíl, spotřebitelé jsou zneklidněni, píše bavorský deník. „Se vstupem tohoto nařízení v platnost byl v Evropě v podstatě vyhlášen stav nukleárního ohrožení,“ řekl v rozhovoru s deníkem jeden z vedoucích asociace spotřebitelů Foodwatch. Ta bojuje za celkový zákaz dovozu potravin z Japonska, které představují 0,1 % celkového evropských dovozu. Jak deník dodává, „ač je zpravidla zvykem vinit Brusel z příliš pomalých reakcí, nyní se mu vyčítá, že jednal až příliš rychle.

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!

On the same topic