Evropská integrace - Federální Evropa na krizi nic nezmění

Published on 9 February 2011 at 16:19

Evropská integrace

Federální Evropa na krizi nic nezmění

The Times

Pakt konkurenceschopnosti nepředstavuje francouzsko-německý pokus o ovládnutí EU, ale krok směrem k federální Evropě. Vytvoření evropské „hospodářské vlády“ však dopady finanční krize na eurozónu nezmírní, domnívá se sloupkař listu Times Anatole Kaletsky.

 

Společnost

Ať žijí bratři Češi, že ano

Gazeta Wyborcza

Poláci mají Čechy ze všech národů nejraději. Autor bestselleru Gottland Mariusz Szczygieł se zamýšlí nad tím, proč. Je to snad proto, že u našich sousedů nacházíme vlastnosti, které bychom sami chtěli mít?

 
 

Rumunsko

Protikorupční šachová partie

Gandul

 
 

Česká republika

Armáda povede nemocnice?

Hospodářské noviny

 
 

Španělsko

Města už nemohou dýchat

Público

 
 

Soudnictví

Soudci proti Sarkozymu

Le Monde

 
 

Cartoon

Jackpot

Cristian Mihăilescu
 

Categories

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!