This text has been auto-translated from English.
"Ak sa to bude volať remigrácia, potom to bude znamenať re-mi-gráciu," vyhlásila Alice Weidelová na straníckej konferencii AfD v Riese začiatkom januára a zožala búrlivý potlesk - len rok po tom, čo rovnaký termín vyvolal otrasy vNemecku. Weidel je prvým kandidátom AfD na kancelára od jej založenia v roku 2013; vzhľadom na to, že strana má v súčasnosti v prieskumoch 20,8 %, zdá sa, že tento krok bol opodstatnený. "Alice für Deutschland!" kričia jej priaznivci - znie to veľmi podobne ako sloganSA, Alles für Deutschland! [Všetko pre Nemecko].
Takáto bezbrehá rétorika sa predtým spájala len s tvrdou líniou, ako napríklad s radikálnym pravicovým lídrom frakcie AfD v durínskom krajinskom parlamente Björnom Höckem, ktorého chcela Alice Weidelová už dlho vylúčiť zo strany.
Podozrenie z podnecovania k nenávisti
V súčasnosti však špirála radikalizácie naberá na obrátkach a v Nemecku sa odohráva jedna predtým nepredstaviteľná - a v niektorých prípadoch protiústavná - udalosť za druhou. V tejto volebnej kampani napríklad AfD rozdávala letáky, ktoré mali vyzerať ako deportačné lístky: "Cestujúci: Ilegálny prisťahovalec; Od: Nemecko; Do: Bezpečná krajina pôvodu; Brána: AfD". V 30. rokoch 20. storočia Hitlerovi stúpenci rozdávali Židom lístky na vlak do Jeruzalema. Polícia to teraz vyšetruje pre podozrenie z podnecovania k nenávisti.
Pravicoví extrémisti sa správajú čoraz cynickejšie, pričom ich podporuje Trumpov ultrapravicový spolupracovník Elon Musk, ktorý sa rozprával s Alicou Weidelovou na X a streamoval jej prejavy. Dňa 26. januára na otvorení volebnej kampane AfD v Halle vyjadril ľútosť nad tým, že Nemecko sa príliš sústreďuje na minulé viny. "buďte hrdí na to, že ste Nemci", povedal - práve deň pred Pamätným dňom holokaustu a 80. výročím oslobodenia Osvienčimu.
"Sociálne siete so svojimi algoritmami, ktoré odmeňujú nenávisť a rabovanie - najmä X a TikTok - posunuli hranice vysloviteľného. Pravicoví nacionalistickí agitátori sa navzájom nachádzajú a cítia sa vo virtuálnej svorke osmelení - AfD tento potenciál rozpoznala už na začiatku," hovorí Anette Dowideitová, druhá šéfredaktorka nezávislého spravodajského portálu Correctiv, ktorý pred rokom odhalil tajné stretnutie v Postupime.
Na tomto stretnutí pravicoví extrémisti, vrátane členov AfD, diskutovali o svojich plánoch v oblasti remigrácie. Mnohí ľudia v Nemecku ešte nepochopili všetky dôsledky tohto termínu, čo má za následok, že podceňujú hrozbu, ktorú táto strana predstavuje. "V nadväznosti na naše vyšetrovanie v Postupime sa AfD pokúsila urobiť völkisch [etnicky nacionalistický] termín "remigrácia" úctyhodným, aby ho teraz mohla zapísať do programu strany. Taktika strany spočíva v zahmlievaní toho, čo týmto pojmom v skutočnosti myslí, a niektoré médiá zjavne pristúpili na túto stratégiu dymovej clony," hovorí Dowideit. Korektív preto túto taktiku podrobne vysvetlil včlánku, v ktorom dekódoval pojmy používané "novou pravicou" a uviedol ich do historického kontextu - výňatok z neho publikujeme na Voxeurope.
Článok ukazuje, že pojem "remigrácia", ktorý môže na prvý pohľad znieť neškodne, v skutočnosti znamená "deportáciu miliónov ľudí" z Nemecka. Patrí sem 5 až 6 miliónov "neasimilovaných občanov"", t. j. Nemcov s migračným pôvodom, ktorí sa podľa názoru krajnej pravice nedostatočne prispôsobili nemeckej kultúre. A to,ako vysvetľuje Correctiv, je v súlade s völkisch ideológiou, ktorá tvrdí, že všetko cudzie homogénnemu spoločenstvu sa musí vyhnať alebo zničiť - čo evokuje najhoršie spomienky na nacistickú éru.
Zemetrasenie v Bundestagu
O to väčší šok vyvolalo, keď sa kandidát na kancelára za CDU-CSU Friedrich Merz vôbec po prvýkrát pokúsil nadviazaťspoločnú vec s AfD v snahe sprísniť migračnú politiku v Nemecku. V snahe presadiť nový azylový zákon v Bundestagu ešte pred voľbami predložil 29. januára dva návrhy, ktoré obsahovali opatrenia na odvracanie žiadateľov o azyl na nemeckých hraniciach - opatrenia, ktoré by boli v rozpore s nemeckou ústavou aj právom EÚ. Návrhy boli schválené len s pomocou hlasov AfD. Merz pred volebnou kampaňou zdôrazňoval, že takýto krok by bol absolútnym tabu a bezprecedentným porušením dôvery a niečím, čo by nikdy neurobil.
Následné hlasovanie o návrhu zákona v Bundestagu však prehral tesným rozdielom, pretože mnohí poslanci FDP a 12 poslancov jeho vlastnej strany sa zdržali hlasovania. SPD a Zelení hlasovali jednomyseľne proti, ale teraz sa musia rozhodnúť, či budú aj naďalej ochotní vstúpiť do povolebnej koalície s Merzovou CDU, ktorá vedie v prieskumoch s predpokladaným podielom 30,1 % hlasov. Výsledok: chaos v Bundestagu a radosť AfD, pretože sa zdá, že predtým nedotknuteľný firewall teraz padol v Nemecku aj v Rakúsku. Der Spiegel zhrnul pocity mnohých Nemcov do jediného slova na svojej obálke: "SCHMerz" [Bolesť].
Nedávno však, a najmä po intervencii amerického viceprezidenta J. D. Vancea v prospech AfD na Mníchovskom bezpečnostnom fóre, Merz zopakoval, že so stranou Alice Weidelovej koalíciu nevytvorí.
Po minuloročnom remigračnom šoku, ktorý vyhnal do ulíc milión ľudí v celej krajine, sa teraz v Nemecku zhromaždili státisíce ľudí, aby demonštrovali proti posunu doprava, a toto protipohnutie sa neobmedzuje len na ulice. "Mnohí z tých, ktorí vyšli do ulíc v januári minulého roka a teraz tak urobili opäť, sa zapájajú aj do demokratických hnutí vo svojich mestách a obciach," hovorí Anette Dowideitová.
Sieťovanie, vytváranie synergií, stanovenie vlastných programov
Lorenz Blumenthaler, autor a vedúci oddelenia pre styk s verejnosťou nadácie Amadeu Antonio, ktorá pôsobí proti pravicovému extrémizmu, rasizmu a antisemitizmu na celoštátnej úrovni, to potvrdzuje. "V súčasnosti existuje viac a lepšie štruktúrovanej angažovanosti. Som aktivistom už 10 rokov a vidím, ako na seba rôzne protestné hnutia nadväzujú a učia sa od seba navzájom. Minuloročné masové demonštrácie proti AfD boli možné len vďaka tomu, že boli silne prepojené s Fridays for Future. Tie isté deti vyšli do ulíc proti krajnej pravici, pretože s AfD nedostanú ochranu klímy."
Nadácia bojuje proti pravicovému extrémizmu na viacerých úrovniach: od seminárov o tom, ako čeliť krajne pravicovým sloganom, cez finančnú podporu demokratov (napríklad vo vidieckych oblastiach východného Nemecka, kde už pravicoví extrémisti rozhodujú) až po politický aktivizmus v digitálnom priestore. "Vyvracanie lží o X je strata času. Rozhodujúce je, aby sme vytvárali naratívy, ktorým CDU a AfD nemôžu čeliť. Nemá zmysel byť len proti veciam, tak sa dopúšťame rovnakej chyby ako strany, ktoré sa za AfD rozbehli namiesto toho, aby presadzovali vlastné myšlienky," hovorí Blumenthaler.
"Čas ukázať odvahu"
Inými slovami, stanovte si svoj vlastný program. Jedným zo spôsobov, ako to Lorenz Blumenthaler a jeho tlačový tím robia, je upozornenie na návrh 105 poslancov Bundestagu, aby Spolkový ústavný súd preskúmal, či je AfD protiústavná, a preto ju možno zakázať. Bundestag o tejto záležitosti prvýkrát rokoval 30. januára. Medzistranícky návrh inicioval Marco Wanderwitz, poslanec Bundestagu za CDU zo Saska, ktorý nazval AfD "nepriateľmi ústavy, nepriateľmi našej demokracie a nepriateľmi ľudskosti".
Je tiež jedným z disidentov, ktorí hlasovali proti Merzovmu návrhu zákona o azyle. Títo nespokojenci spolu s novými masovými protestmi proti CDU a AfD ukazujú, že protipožiarna stena je síce vratká, ale ešte nepadla.
🤝 Tento článok je uverejnený v rámci Spoločne projektu spolupráce
A conversation with investigative reporters Stefano Valentino and Giorgio Michalopoulos, who have dissected the dark underbelly of green finance for Voxeurop and won several awards for their work.
Go to the event >
Join the discussion
Become a member to translate comments and participate