Newsletter 15. prosince

Published on 15 December 2009 at 17:21

Švédsko

Nevýrazné, ale seriózní předsednictví

Dagens Nyheter

Jeho hlavním počinem je ratifikace a zavedení Lisabonské smlouvy. Šest měsíců, kdy stálo v čele Unie, nicméně Švédsko využilo rovněž k tomu, aby posunulo o krok dál několik dalších, více technicky zaměřených otázek. Dagens Nyheter jeho činnost hodnotí jako celkově pozitivní.

 

Řecko

Může dát EU Řecko opět dohromady?

Der Spiegel

V Berlíně a Bruselu panují čím dál větší obavy z toho, že Řecko nedokáže vyřešit své problémy s dluhem bez vnější pomoci. Pokud se nic nezmění, hrozí zemi kolaps – s nepředvídatelnými důsledky pro evropskou měnu.

 

Categories

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!