Telekomunikace

„Nový obr na trhu s mobilními telefony“

Published on 24 July 2013 at 09:30

Cover

Velká fúze na německém telekomunikačním trhu: nizozemská společnost KPN odprodala za pět miliard eur v hotovosti svou divizi E-plus německému operátoru O2, který patří španělské Telefónice,“ píše Süddeutsche Zeitung.
O2 se tak stane s 43 miliony zákazníků jedničkou mezi německými mobilními operátory. Transakci ještě musí schválit akcionáři a evropské a německé regulační úřady, dodává deník.
Pokud bude fúze schválena, mohou zákazníci očekávat zvýšení cen a dva němečtí operátoři Deutsche Telekom a Vodafon „nového silného konkurenta“, uzavírá SZ.

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!

On the same topic