Polsko

Sbohem zlotý?

Published on 28 September 2010 at 13:24

Cover

„Polská vláda se potichu připravuje na euro,“ píše Dziennik Gazeta Prawna. Oficiální datum pro přijetí společné měny sice ještě nebylo stanoveno, ale již existuje Národní strategický rámec pro euro zahrnující „právní úkony související s výměnou zlotého za euro, nutné změny v informačních sítích a vytvoření systému monitorování cen“. Podle neoficiálního názoru ministrů by mělo k operaci dojít v roce 2015. Nicméně po neblahé zkušenosti z roku 2008, kdy se premiér Tusk zavázal k přijetí eura v roce 2011 a poté musel ze svého slibu ustoupit, je Varšava raději opatrná a přesné datum tají.

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!

On the same topic