S-ar putea ca victoria lui Benjamin Netanyahu la ultimele alegeri israeliene să îngheţe iarăşi negocierile pentru pace. Iar recenta propunere de a crea un stat palestinian demilitarizat nu riscă să încălzească relaţiile între SUA şi Israel.
Corriere della Sera reflectează, totuşi, la o declaraţie recentă a ministrului de externe italian, Franco Frattini în legătură cu necesitatea unei contribuţii din partea Europei la securitatea zonei, şi i se pare credibilă sugestia acestuia de a crea o forţă internaţională de menţinere a păcii pentru Palestina.
Argumentul este că o entitate palestiniană fără forţe armate, cum ar vrea Netanyahu, ar putea lăsa o gaură de securitate, ceea ce ar atrage o umplere de peste hotare. Mai apoi, "nu ar putea fi Statele Unite, din cauza problemelor evidente de terorism, nici Marea Britanie, din cauza moşteniri coloniale din regiune", scrie Corriere. Cea mai probabilă soluţie, se pare, ar fi o forţă comună, formată din contingente italiene, spaniole şi franceze, ale căror activităţi ar putea varia de la monitorizarea eventualelor acorduri de pace până la patrulele de frontieră şi operaţiile de poliţie normale. Ceva de genul misiunii UNIFIL în sudul Libanului, îşi dă cu părerea ziarul.
Do you like our work?
Help multilingual European journalism to thrive, without ads or paywalls. Your one-off or regular support will keep our newsroom independent. Thank you!
