Nesnesitelná lehkost záchrany dlužníků

Po Řecku a Irsku došla řada na Portugalsko. Slovenský novinář Štefan Hríb se obává, že poskytnutí pomoci zadluženým státům za peníze ostatních zadlužených států představuje chybnou myšlenku, která v konečném důsledku ohrožuje evropský projekt jako celek.

Zveřejněno dne 14 dubna 2011 v 13:19

Pri čítaní správ o pomoci, ktorú žiada Portugalsko, mi tri veci vyrazili dych.

Neznesiteľná je ľahkosť, s akou niektorí európski politici žiadajú a iní zasa poskytujú astronomické sumy z verejných zdrojov. Len na ilustráciu – malé Portugalsko teraz žiada sumu, ktorá by aj pri našich predražených diaľniciach znamenala pokrytie nákladov na 2 400 nových kilometrov (nezabúdajme pritom, že naše vlády sa chvália, keď postavia 50 či 100 kilometrov diaľnic za štyri roky). Navyše, Portugalsko tie desiatky miliárd eur žiada od krajín, ktoré sú všetky do jednej zadlžené. A viete čo? Im to nielen že neprekáža, oni tomu dokonca pritakávajú, a pre ďalšie podobné žiadosti krachujúcich krajín ohlasujú ešte väčší euroval. Dlhy a dlžníci sa tu teda veselo liečia dlhmi a dlžníkmi. Rozumiete tomu? Ja nie.

Neznesiteľné je tiež vedomie, že európske krajiny vidia svoj problém, a desiatky rokov ho neriešia, ale zväčšujú. Portugalsko napríklad porušilo Pakt stability už v roku 2001, ako vôbec prvé, a čo sa stalo? Prišli sankcie, vyplývajúce z paktu a následný návrat k rozumu? Nie, vôbec nie. Plytvanie pokračovalo, takže o 10 rokov Portugalsko neozdravelo, ale fakticky skrachovalo. Porušenie pravidiel sa tu teda netrestá, ale toleruje, hoci ťahá celú Európu aj s eurom ku dnu. Rozumiete tomu? Ja nie.

Neznesiteľný je však najmä pohľad na to, čím sa tie obrovské dlhy v Európe tvoria. To nie je tak, že európske krajiny nemajú na investície do vzdelania, vedy či skvelých projektov, ktoré sľubujú budúce výnosy, a tak si občas príliš požičajú. To je tak, že gro európskych dlhov vzniká prejedaním, neprimeranými sociálnymi dávkami, nekrytými dôchodkami, katastrofálne nafúknutým štátnym sektorom a životom miliónov ľudí nad pomery. Dlhy tu teda nevznikajú v mene lepšej budúcnosti, oni vznikajú proti lepšej budúcnosti. A predsa nevyvolávajú odpor, ale súhlas. Rozumiete tomu? Ja nie.

Newsletter v češtině

Celý článek naleznete na stránkách týdeníku Týždeň

Tags

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Podpořte nezávislou evropskou žurnalistiku.

Evropská demokracie potřebuje nezávislá média. Voxeurop potřebuje vás. Přidejte se k naší komunitě!

Na stejné téma