Francie

Seriál DSK pokračuje

Published on 4 July 2011 at 10:04

Cover

„DSK je zpět?“ ptá se Libération. Bývalý šéf MMF se ve Francii znovu ocitá v centru politických spekulací. Poté, co se objevily pochyby o svědectví jeho žalobkyně, Dominique Strauss-Kahn byl 1. července na podmínku propuštěn z domácího vězení. Ačkoliv zůstává i nadále obviněn ze sexuálního útoku hotelové pokojské, tento zvrat „znovu vnáší chaos do socialistických primárek“. Poslední termín pro odevzdání přihlášek na výběr kandidáta pro prezidentské volby 2012 byl stanoven na 13. července. Pokud by byl Strauss-Kahn zproštěn viny, mohl by představit svou kandidaturu. Lidé v jeho okolí však „na to nechtějí ani pomyslet před skončením soudního procesu“, píše Libération.

Mezitím se komentátoři francouzských deníků podivují nad americkým soudním systémem. Le Monde označuje za „šokující“, že „státního zástupce volí lid a o jeho znovuzvolení rozhodují výsledky jeho práce“. Zarážející se zdá být také „způsob, jakým se soudně-mediální americká mašina splašila místo toho, aby postupovala pomalu a opatrně.“ Libération naopak americký systém chválí za jeho pohotovost: „Americká justice vyvodila důsledky z částečného kolapsu žaloby bleskovou rychlostí. Uštědřila nám lekci: Dobrá justice pochybuje a umí přiznat svá pomýlení.“

Receive the best of European journalism straight to your inbox every Thursday

Was this article useful? If so we are delighted! It is freely available because we believe that the right to free and independent information is essential for democracy. But this right is not guaranteed forever, and independence comes at a cost. We need your support in order to continue publishing independent, multilingual news for all Europeans. Discover our membership offers and their exclusive benefits and become a member of our community now!

Are you a news organisation, a business, an association or a foundation? Check out our bespoke editorial and translation services.

Support independent European journalism

European democracy needs independent media. Join our community!

On the same topic